(071) 783 33 41

kwi

22

Stojące biurka – moda czy zdrowie?

O tym, że siedzenie przez 8 lub więcej godzin w pracy może przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych pisałam już wcześniej. Pierwszym i najczęściej występującym objawem zbyt długiego przesiadywania w miejscu jest ból kręgosłupa. Czy dobrym rozwiązaniem okaże się praca na stojąco?

W czym stanie jest lepsze od siedzenia?

  • Spalamy więcej kalorii bo zużywamy więcej energii. Mówi się o różnicy wynoszącej 85 kalorii w porównaniu do pracy na siedząco.
  • Utrzymujemy poprawną postawę. Siedząc często się garbimy, podpieramy głowę rękami, pochylamy szyję. Na stojąco łatwiej trzymać prosto plecy, szyję i głowę.
  • Lepiej działa nasz układ krążenia, a co za tym idzie zmniejsza się ryzyko zawału, który coraz częściej dotyka młode osoby.
  • Łatwiej się skupić. Na pewno każdemu zdarzyło się, nie siedzieć, ale wręcz leżeć na krześle i bujać w obłokach. Stojąc jesteśmy bardziej sprawni, działamy szybciej, dzięki czemu wzrasta nasza efektywność.

Co jest kluczem do sukcesu?

Po pierwsze dostosowanie biurka do zasad ergonomii. Przede wszystkim należy ustalić odpowiednią wysokość blatu względem wzrostu użytkownika. Zbyt niskie lub za wysokie położenie narzędzi pracy przyniesie więcej strat niż korzyści.

(fot. www.pinterest.com)

(fot. www.pinterest.com)

Po drugie pozytywne nastawienie i wytrwałość. Pierwsze dni pracy na stojąco mogą być ciężkie. Jest to dość radykalna zmiana dla naszego organizmu, który potrzebuje trochę czasu na przyzwyczajenie się.

A gdy nie posiadamy stojącego biurka?

Biurka dostosowane do pracy na stojąco czy półsiedząco nie są jeszcze popularne w Polsce, a ich koszty są wysokie. Nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup, ale każdy może zapobiegać skutkom długotrwałego siedzenia. Doskonałym rozwiązaniem są proste ćwiczenia, które można wykonywać wszędzie.

newsletter

Imię (wymagane)

Firma

Adres email (wymagane)